• Філософські студії консультування

    Кафедрою філософії КПІ ім. Ігоря Сікорського започатковано «Філософські студії консультування».

    Перший захід – Круглий стіл на тему: «Ментальне здоровʼя» відбувся 28 квітня, 2025 року.

    Зустріч відкрив вступною промовою завідувач кафедри Роман Богачев. З доповідями виступили Олексій Карачинський, Зося Кайс, Олександра Рубанець. В розумінні ментального здоров’я учасники Круглого столу послуговувалися визначенням ВООЗ, а саме: «Ментальне здоров’я – це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя». Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух, тіло та психіку людини.

    Олексій Карачинський запропонував напрямки та техніки контролю психічних станів з метою профілактики стресу, збереження стресостійкості та відновлення після стресогенних ситуацій. Показав, як психічні стани залежать і водночас спричиняють певні відчуття в тілі і здатні викликати певні дії.

    Зося Кайс підняла питання про те, як стресові ситуації впливають на думки людини. Розповіла про те, як стійкі схеми мислення здатні обмежувати людину, гальмувати процес саморозвитку та створювати життєві та екзистенційні проблеми. В своїй презентації доповідачка запропонувала метод філософського консультування, як короткострокову терапію, спрямовану на впорядкування хаосу думок, відновлення послідовності та ясності мислення. Для ілюстрації оригінальності та унікальності методу було здійснено порівняння його ключових настанов з методом ОРКТ (Орієтована на рішення короткострокова терапія / Brief Solution Focused Therapy).

    Професорка Олександра Рубанець здійснила історико-філософську та методологічну рефлексію поняття досвіду, вказала на особливий тип досвіду – досвід війни. Зазначила, що уявлення про відновлення ментального здоров’я, як повернення до певного висхідного стану є когнітивною ілюзією. Натомість для відновлення ментального здоров’я потрібно рухатися вперед, створюючи новий досвід.

    На заході були присутні науково-педагогічні працівники кафедри, здобувачі та спеціально запрошені гості.

    У другій частині Круглого столу на панельній дискусії, щодо збереження та відновлення ментального здоров’я українців у воєнний та повоєнний час з доповідями та коментарями виступили Наталія Денисенко та Тетяна Щириця.

    Пані Наталія Денисенко поглибила розуміння ролі філософа-практика в консультуванні, послуговуючись феноменологічним підходом. Поставила питання про те, чи є можливою творчість в стресовому стані та в переживанні травматичного досвіду.

    Доцентка Тетяна Щириця зазначила, що для збереження ментального здоров’я українців важливо звернути увагу і на інтерпретації війни в фотомистецтві та інших візуальних практиках, а також артикулювати етичні питання символічних відбитків війни.

    За результатами Круглого столу професорка Олександра Рубанець висловила пропозицію, щодо створення при кафедрі на некомерційній основі консультативного центру «Praxis Sophia» з метою впровадження практичних навичок консультування, залучення цільової аудиторії, відпрацювання філософських технік, збору практичних матеріалів для подальшого дослідження прийнятних підходів у повоєнному відновленні українців.

    Повний запис першої частини заходу та доповідей учасників – за посиланням

  • Переддипломна практика здобувачів бакалаврату спеціальності 231 Соціальна робота, ОП «Міжнародні соціальні проєкти та волонтерська діяльність» – 2025!

    21 квітня 2025 року розпочалась чотиритижнева (21 квітня – 18 травня 2025 р.) переддипломна практика здобувачів четвертого року навчання першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 231 Соціальна робота, ОП «Міжнародні соціальні проєкти та волонтерська діяльність», які були скеровані на 14 баз практики, серед яких як державні, так громадські організації соціального спрямування.

    На практичних майданчиках майбутні соціальні працівники – молоді дослідники, зможуть провести свої формувальні етапи наукових досліджень за проблемами і темами власних бакалаврських кваліфікаційних робіт, які вони обрали і досліджують сьогодні.

    Серед основних завдань переддипломної практики – зібрання емпіричних даних та відпрацювання нових методів і технологій практики соціальної роботи щодо перевірки їх ефективності та дієвості в умовах реальної діяльності фахівців соціальної роботи центрів соціальних служб, недержавних громадських благодійних організацій і фондів, закладів загальної середньої освіти, інклюзивно-ресурсних центрів, територіальних центрів соціального обслуговування, центрів надання адміністративних послуг у громадах, соціальних проєктів щодо допомоги і підтримки різноманітним категоріям і групам населення України в умовах воєнного стану.

    Бажаємо нашим здобувачам випускного курсу під час проходження переддипломної практики здобути корисний професійний досвід і продемонструвати сміливість власних наукових ідей, наполегливість та активний пошук щодо шляхів розв’язання актуальних соціальних проблем з емоційного вигорання фахівців соціальної роботи, соціального супроводу прийомних сімей, розвитку лідерських якостей старшокласників через участь у волонтерських проєктах, практики відновлення осіб, які постраждали від домашнього насильства, соціально-педагогічної роботи щодо збереження психічного здоров’я студентської молоді в умовах воєнного стану, надання психосоціальної підтримки громадянам в умовах Центрів життєстійкості, методів соціальної роботи з подолання впливу дезінформації на особистість, медіації як технології роботи студентських соціальних служб закладів вищої освіти щодо вирішення конфліктів, психосоціальної підтримки дітей, постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів та вирішення багатьох інших соціальних запитів практики. Підтвердити власні гіпотези досліджень та впевнитись у важливості обраного ними фаху – соціальний працівник, фахівець з соціальної роботи!

    На фото перші звіти наших здобувачів за тиждень проходження переддипломної практики: В рамках тижня добрих справ – 24 квітня 2025 року, керівник і методист з практики доцент кафедри філософії Наталія Тимошенко, разом зі своїми практикантами спеціальності “Соціальна робота” Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”, а це – Анастасія Коробченко, Валерія Тюлькова, Вероніка Виноградова, Марина Робенко і Марина Майсюра, проводять тренінгове заняття “Зміцнення впевненості в собі” для соціальних робітників МБФ “Єврейський Хесед “Бней Азріель“. Звичайно, був інтерактив, ігри, проєктивні методики. Вперше було поєднання двох поколінь, що дарує цікавий досвід! Далі буде…