Відбулися Наукові читання «Війна і відповідальність» 10 травня 2025 року, які вже вдруге проводить Товариство Центру академічної етики та досконалості в освіті «EТОС», з метою вшанування пам’яті почесного члена Центру – Валерія Павлюка, а в його особі – усіх полеглих Героїв російсько-української війни.
Зустріч розпочали з перегляду відеопрезентації «Книга Пам’яті Державного податкового університету». Книга постає живим свідченням пам’яті і вдячності героям, які віддали своє життя, виборюючи незалежність і свободу України.
Доповідь Владислава Горбова, кандидата соціологічних наук, доцента Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, була присвячена трансформаціям соціальної ідентичності на тимчасово окупованих територіях України і проблема національної ідентичності, актуальності усвідомлення її цінності проймала зустріч і звучала у всіх доповідях та коментарях.
Елеонора Шестакова, доктор філологічних наук, Донецьк (Україна), розповідала про вплив культури забуття, яку формують масмедіа, зокрема маргіналізація дати початку війни протягом восьми років та підміна понять «війна» – «збройний конфлікт» – «агресія» – «напад» – «гібридна війна». Також було зауважено на необхідності відповідального ставлення до тих систем образів і пам’яті, які протягом тривалого часу створюють наші масмедіа.
Доцент Тетяна Щириця в доповіді на тему: «Свобода і справедливість як моральні засади подолання божевілля війни» висловила думку про те, що тільки спільними зусиллями можливо подолати стан божевілля війни, зокрема зосередившись на зусиллях унормувати аксіосферу в термінах свобідного, справедливого та солідарного миру.
В доповіді «Символічні відбитки російсько-української війни: пам’ять, солідарність, відповідальність» Зося Кайс проілюструвала утворення нових символів та трансформації сенсів через досвід війни. Вказала на символічне значення стихійних місць пам’яті в публічних просторах, сакралізацію живих відбитків пам’яті про події війни, зокрема графіті «Ікони революції», написи на стелі в’їзду в Донецьку область, написи на ворожій воєнній техніці, повідомлення на снарядах, написи на стінах деокупованих міст та інші.
Учасниками заходу були науково-педагогічні працівники кафедри філософії КПІ ім. Ігоря Сікорського Наталія Анацька, Зося Кайс, Марина Сторожик. Модерувала наукові читання Наталія Денисенко.
Замість запланованих двох годин, зустріч тривала понад три години. Під час обговорень з’явилися нові ідеї та були визначені подальші перспективи міркувань щодо проблем війни і відповідальності. З тезами доповідей можна ознайомитися на сайті Центру «Етос» http://e-csr.org.ua/node/290