Двадцятого та двадцять першого листопада 2024 року пройшов щорічний науковий форум «Революція Гідності: на шляху до історії», який було приурочено до 20-ї річниці Помаранчевої революції та 11-ї річниці від початку Євромайдану / Революції Гідності. Співорганізаторами та партнерами заходу виступили Український інститут національної пам’яті, Інститут історії України НАНУ, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Український католицький університет, Національний університет «Києво-Могилянська академія».
У роботі форуму взяв участь к.і.н., доцент, доцент кафедри філософії Андрій Фесенко з доповіддю «Протестні настрої на окупованих територіях Донеччини: соціорелігійний аналіз (2014-2021 роки)» у панельній дискусії «Масові протести в умовах окупації та війни» та студенти Національного технічного університету України “КПІ імені Ігоря Сікорського”.
Фокус-тема цьогорічного наукового форуму була визначена як «Еволюція протестних рухів в Україні новітньої доби: імперії, війни, ідентичність».
Із вітальними словами до учасників звернулися Тарас Пшеничний – д.істор.н., в. о. декана історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Олег Турій – к.істор.н., проректор із стратегічної співпраці Українського католицького університету; Антон Дробович – к.філос.н., голова Українського інституту національної пам’яті та інші.
Основна тематика панельних дискусій була представлена такими напрямками:
- «Протестні рухи в Україні як чинник націотворення» Модератор: Сергій Падалка (Інститут історії України НАНУ, Київ, Україна).
- «Еволюція національного спротиву: ідеї та різновиди» Модератор: Леся Бондарук (Український інститут національної пам’яті, Луцьк, Україна).
- «Феномен Майданів як найвища форма громадянського протесту» Модератор: Олександр Маєвський (Українська асоціація міжнародного права, Київ, Україна).
- «Масові протести в умовах окупації та війни» Модератор: Тарас Пшеничний (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, Україна).
Після проведення панельних дискусій учасники форуму доєдналися до розмови з польовими командирами Помаранчевого Майдану: «Як досвід Помаранчевої революції було застосовано в Революції Гідності» та презентації виставки «Протест / Архітектура. Барикади і намети: світ і Україна».
Під час наукового форуму учасники заходу обговорили актуальні питання українського сьогодення: протестні рухи як чинник націотворення: досвід Європи та України; еволюція національного спротиву від середини ХІХ століття до російсько-української війни; протести: ідея, різновиди та (без)перервність; самоорганізація суспільства: способи, методи, конфігурація; Майдани: протоформи, форми, соціальний конструкт; феномен Майданів як найвищої форми громадянського протесту; «Культурна травма» в контексті масових протестів, воєн та окупації; пам’ятання та забування: (ре)презентація спротиву тощо.