Двадцятого квітня 2023 року в Національному заповіднику «Софія Київська» в онлайн-форматі на платформі Zoom та режимі офлайн відбулася презентація Програми публічного обговорення «Релігійні організації під час війни: приклади згуртованості та ризики для стійкості», яка була ініційована Національною платформою стійкості та згуртованості, Державною службою України з етнополітики та свободи совісті та іншими партнерами.
Цей захід було організовано в рамках дослідницького проєкту «Побудова стійкості в конфлікті через діалог», який реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу.
У Програма публічного обговорення взяв участь к.і.н., доцент кафедри філософії Андрій Фесенко та студенти Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”.
Модератором виступив Ігор Козловський, к.і.н., старший науковий співробітник Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України.
Із вітальним словом до учасників презентації звернулися співзасновниця Національної платформи стійкості та згуртованості Юлія Тищенко, голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський, віцепрезидентка Української асоціації релігієзнавців Людмила Филипович.
Основними темами для обговорення панельної дискусії «Діяльність релігійних організацій: вплив на суспільну стійкість та згуртованість, діалоговий потенціал та ліквідація наслідків війни” стали:
- Наслідки війни для релігійних спільнот України, вплив на соціальну, суспільну, гуманітарну сфери, розвиток ситуації в громадах в цілому;
- Оцінка спроможності релігійних спільнот до широкого суспільного діалогу стосовно питань життя громад, відновлення,ліквідації наслідків війни.
Окрім того, у Програмі публічного обговорення взяли участь:
– о. Георгій Коваленко, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості;
– Руслан Халіков, керівник проекту «Релігія в огні»;
– Віта Титаренко, старша наукова співробітниця Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України;
– Рустем Асанов, голова кримсько-татарської релігійної громади «Бурлук», Генічеського району, Херсонської області, у складі Кримського Муфтіяту (ДУМАРК).
Під час презентації Програми публічного обговорення учасники заходу обговорили актуальні питання українського сьогодення: ключові наслідки війни для релігійних організацій; вплив війни на діяльність церков та релігійних організацій; актуальна роль церков та релігійних організацій у подоланні наслідків війни, організації та проведенні суспільного діалогу про реагування, відновлення, допомогу громадянам; позитивні практики діяльності церков та релігійних спільнот в Україні в умовах війни як запорука соціальної стійкості та згуртованості тощо.