З метою співпраці на міжнародному рівні у напрямку захисту прав та інтересів осіб з інвалідністю, які евакуйовані з України до Німеччини та у відповідь на запрошення голови ради директорів Стефана Хеллінга-Фоса та голови громадської організації «Bethel.regional» Сандри Уотерс, наш колега, доцент кафедри філософії, кандидат соціологічних наук, директор Департаменту соціального розвитку та ветеранської політики Київської обласної державної адміністрації МЕЩАН Ігор Вікторович в період з 17.08.2024 по 25.08.2024 в складі української делегації здійснив моніторинговий виїзд до Федеративної Республіки Німеччина, місто Бефіль, Білефельд.
З метою реалізації права на освіту евакуйованих дітей Білоцерківського дитячого будинку-інтернату, яке гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, інвалідності тощо, делегацією було проведено ряд заходів з питань забезпечення підопічних освітніми послугами.
Ігорем Мещаном була організована зустріч із головою правління Українсько-Німецького Товариства щодо підбору україномовних педагогів/вихователів для працевлаштування в будинки підтриманого проживання в м. Білефельд, де перебувають 104 підопічних Білоцерківського дитячого будинку-інтернату. Обговорено ряд питань щодо організації дистанційного навчання дітей за українською програмою та святкових, розважальних заходів, які розвивають українську етніку та культуру.
Спеціалізована школа (v. Bodelwickelhsche Stiftungen Bethel) розрахована на 255 учнів, де навчається 41 підопічний Білоцерківського дитячого будинку інтернату спеціалізується на розвитку дрібної моторики та інтелекту забезпечує корекційними та реабілітаційними послугами в повному обсязі.
З метою реалізації права на працю 55 евакуйованих осіб з інвалідністю-підопічних Білоцерківського дитячого будинку-інтернату делегацією було відвідано Федеративну агенцію зайнятості (Jobcenter, Arbeitsagentur) м.Білефельд.
Делегацією була відвідана Науково-дослідна психіатрична клініка діагностичної медицини м.Білефельд (Hochschule mit einer Abteilung für die Ausbildung von Menschen mit Behinderungen), де надаються медичні послуги особам з інвалідністю з дитинства та внаслідок набутої травми.
На запрошення заступника голови (бургомістра) м. Білефельд Ingo Nürnberger, взяли участь у спільній зустрічі українсько-німецьких сторін щодо розгляду питань та пропозицій обміну міжнародним досвідом у сфері соціального захисту населення та менджменту державних та місцевих ресурсів для підтримки осіб з інвалідністю.
З метою перевірки умов перебування евакуйованих 104 дітей та осіб Білоцерківського дитячого будинку-інтернату, які проживають в 14 будинках підтриманого проживання, делегацією було відвідано 7 таких будинків та проведена зустріч з «правовими помічниками», які опікуються ними на території Німеччини та здійснюють окремі повноваження щодо захисту їх прав та інтересів.
Під час візитів у заклади, де перебувають підопічні, була здійснена фото/відеозйомка та проведена бесіда з клієнтами щодо умов перебування та проживання в м.Білефельд. Згідно з проведеним опитуванням 95 % клієнтів задоволені рівнем життя та надання соціальних послуг, але в розмові виявлено також випадки бажання 2 клієнтів повернутися в Україну. В зазначених причинах головним аргументом є воз’єднання з батьками та рідними.
В результаті моніторингового виїзду опрацьовані питання та пропозиції подальшої співпраці у частині :
- Захисту прав та інтересів підопічних Білоцерківського дитячого будинку-інтернату на території Німеччини, зокрема дітей;
- Забезпечення дітей освітніми послугами, відповідно до висновків інклюзивно-ресурсного центру та індивідуального плану навчання;
- Організація роботи напрямку хоспісного обслуговування та надавачів послуг (контролюючих органів, закладів, спеціалістів тощо), особливо ті, які здійснюють повноваження щодо роботи особисто з клієнтами;
- Організація роботи напрямку обслуговування/реабілітації залежних/бездомних громадян та надавачів послуг (контролюючих органів, закладів, спеціалістів тощо), особливо ті, які здійснюють повноваження щодо роботи особисто з клієнтами;
- Реалізація заходів Програм з питань соціального обслуговування та підтримки сімей, які виховують дітей з інвалідністю або з відхиленнями без встановлення інвалідності;
- Проведення стажування закордоном представників надавачів соціальних послуг Київської області.