Кафедрою філософії КПІ ім. Ігоря Сікорського започатковано «Філософські студії консультування».
Перший захід – Круглий стіл на тему: «Ментальне здоровʼя» відбувся 28 квітня, 2025 року.
Зустріч відкрив вступною промовою завідувач кафедри Роман Богачев. З доповідями виступили Олексій Карачинський, Зося Кайс, Олександра Рубанець. В розумінні ментального здоров’я учасники Круглого столу послуговувалися визначенням ВООЗ, а саме: «Ментальне здоров’я – це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя». Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух, тіло та психіку людини.
Олексій Карачинський запропонував напрямки та техніки контролю психічних станів з метою профілактики стресу, збереження стресостійкості та відновлення після стресогенних ситуацій. Показав, як психічні стани залежать і водночас спричиняють певні відчуття в тілі і здатні викликати певні дії.
Зося Кайс підняла питання про те, як стресові ситуації впливають на думки людини. Розповіла про те, як стійкі схеми мислення здатні обмежувати людину, гальмувати процес саморозвитку та створювати життєві та екзистенційні проблеми. В своїй презентації доповідачка запропонувала метод філософського консультування, як короткострокову терапію, спрямовану на впорядкування хаосу думок, відновлення послідовності та ясності мислення. Для ілюстрації оригінальності та унікальності методу було здійснено порівняння його ключових настанов з методом ОРКТ (Орієтована на рішення короткострокова терапія / Brief Solution Focused Therapy).
Професорка Олександра Рубанець здійснила історико-філософську та методологічну рефлексію поняття досвіду, вказала на особливий тип досвіду – досвід війни. Зазначила, що уявлення про відновлення ментального здоров’я, як повернення до певного висхідного стану є когнітивною ілюзією. Натомість для відновлення ментального здоров’я потрібно рухатися вперед, створюючи новий досвід.
На заході були присутні науково-педагогічні працівники кафедри, здобувачі та спеціально запрошені гості.
У другій частині Круглого столу на панельній дискусії, щодо збереження та відновлення ментального здоров’я українців у воєнний та повоєнний час з доповідями та коментарями виступили Наталія Денисенко та Тетяна Щириця.
Пані Наталія Денисенко поглибила розуміння ролі філософа-практика в консультуванні, послуговуючись феноменологічним підходом. Поставила питання про те, чи є можливою творчість в стресовому стані та в переживанні травматичного досвіду.
Доцентка Тетяна Щириця зазначила, що для збереження ментального здоров’я українців важливо звернути увагу і на інтерпретації війни в фотомистецтві та інших візуальних практиках, а також артикулювати етичні питання символічних відбитків війни.
За результатами Круглого столу професорка Олександра Рубанець висловила пропозицію, щодо створення при кафедрі на некомерційній основі консультативного центру «Praxis Sophia» з метою впровадження практичних навичок консультування, залучення цільової аудиторії, відпрацювання філософських технік, збору практичних матеріалів для подальшого дослідження прийнятних підходів у повоєнному відновленні українців.
Повний запис першої частини заходу та доповідей учасників – за посиланням